Çağrı Merkezi / +90 543 268 56 55

Bize Yazın /

Niğde Otomatik Şanzıman Servisi

Anasayfa / Blog / Niğde Otomatik Şanzıman Servisi
Sevdiklerinizle Paylaşın

Motorun çalışmasını sağlayan şanzımandan iyi performans almak önemlidir. Bunun için de gerekli bakımlar ve kontroller yapılmalıdır. Otomatik şanzımanda vites geçişi sürücüler aracılığıyla gerçekleşmez. Vites geçişleri şanzıman kontrol alanında yapılır. Niğde otomatik şanzıman servisi şanzımanın ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiğine yardımcı olur.

Şanzıman Ne İşe Yarar?

Şanzıman en temelde aracı hareket ettirmeye, geri gitmeye ve durdurmaya yarar. Şanzıman, araç hareket etmese dahi aracın motorunun çalışmasını sağlar. Motor çalışırken sürtünmeden kaynaklı olarak zarar görebilir. Şanzıman bu durumda aracın motorunun korunmasında önemli rol oynar. Şanzıman, aracın yakıt sağlamasını, torkun sabit kalmasını, yola uygun olarak vites ayarlanması ve daha verimli kullanılmasını sağlar.

Şanzıman Nasıl Kontrol Edilir?

Şanzıman, tork, sübap, debriyaj ve solenoid gibi parçaları bulundurur. Şanzımanın sistemini iyi anlamak gerekir. Kontroldeki temel amaç en iyi performansı almaktır. En iyi performansı almak için de hangi durumlarda ne yapılması gerektiği bilinmelidir. Niğde otomatik şanzıman servisi kontrol aşamasında servise gelen araçları detaylı bir şekilde bilgilendirmektedir.


Otomatik Şanzıman Çeşitler Nelerdir?

Otomatik şanzımanın iki çeşidi vardır. Birincisi tam otomatik şanzımandır. İkincisi ise DSG şanzımandır. Tam otomatik şanzımanı ele aldığımızda üç kısımdan oluşur. Tork konvertörü, hidrolik kumanda, vites dişlileridir. Debriyajın yerini tork konvertörü almıştır. Bu açıdan tork konvertörü, aracın kalkışında, yavaş hareket etmesinde, yokuş yukarı sorunsuz gitmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu açıdan uygundur.

Kullanımı Ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yapılış amacı kolaylık sağlamak olan otomatik şanzımanın kullanımı çok rahattır. Sadece bazı teknik kısımları bilmek gerekir. Kullanımı basit olduğu için kullanıcı hatalarını önemli ölçüde azaltmıştır. Otomatik viteslere dair kötü ön izlenim artık kalkmıştır. Otomatik şanzımanın bakımı her araca göre değişir. Ayrıca aracın bakımında şanzımanın tipi de çok önemlidir. Bakımı hakkında gerekli tüm bilgileri edinmeniz gerekir. Belirli aralıklarla şanzımanın yağı ve filtresi değiştirilmelidir. Bu süre 2 yıl kadardır. Niğde otomatik şanzıman servisi kullanıcılara aracın ve şanzımanın tipine göre bakım önerileri sunmaktadır.

Websitesinin Tüm Hakları Süleyman Şanzımana Aittir. Web Tasarım Turkuvazsoft


Yükleniyor...